Idėja pamokai: paminėkime Tarptautinę šypsenos dieną išradingai

Tarptautinė šypsenos diena švenčiama kiekvieno spalio pirmąjį penktadienį. Tai puiki proga atkreipti visos švietimo bendruomenės dėmesį į šypsenos svarbą kasdienybėje ir paminėti šią dieną. Atrinkome pora idėjų, kuriuos  gali jums praversti arba tiesiog įkvėpti.

Vaikams bus įdomu, iš kur ši diena atsirado, taigi…

Gerai žinomas amerikietis, reklamų kūrėjas Harvis Bolas (Harvey Ball), 1963 metais sukūrė šypsenos veidelį, kuris tapo plačiausiai atpažįstamu geros valios ir nuotaikos simboliu planetoje. 

Metai bėgo ir autorius sunerimo, kad jo sukurtas šypsenos simbolis tampa vis labiau ir labiau komercinis, praranda tikrąją prasmę, todėl 1999 metais buvo sugalvota ir pirmą kartą paminėta Tarptautinė šypsenos diena - diena, kai šypsena reiškia gerumą, gerus darbus ir gerus ketinimus. Šios dienos moto: Padaryk gerą darbą! Padėk nusišypsoti bent vienam žmogui.

Greitai šios dienos šventimas tapo gražia tradicija daugelyje šalių, įmonių ir švietimo įstaigų. 

Todėl ir mes dalinamės pora idėjų, kaip šią dieną švęsti skirtingo amžiaus vaikų kolektyvuose:

1. Šypsenų ekranas (labiausiai tinka darželinukams ir pradinukams)

 • Kartu su vaikais ar paprašius tėvų pagalbos, iš anksto pasiruošti stačiakampį "ekraną". Tam galima panaudoti didelių kartotinių dėžių šonus, storą popierių, lentas. Svarbu, kad būtų storos kraštinės ir ant jų būtų galima priklijuoti šypsenų, bei, kad ekranas būtų tokio dydžio, kad vaikas jį galėtų nulaikyti pats.
 • Ekraną galima papuošti vaikų nupieštomis šypsenomis: iš popieriaus iškerpame tiek apskritimų, kiek yra grupėje/klasėje vaikų. Dydį reikėtų taikyti tokį, kad tilptų visi veidukai ant rėmo. 
 • Jei norite, galite papuošti užrašais "Pasaulinė šypsenos diena", "Šypsena puošia", "Įsijunk šypseną", "Šiandien šypsausi", "Šypsenų televizorius" ar pan.
 • Jei pagaminote ekraną anksčiau, tai padėkite jį laukti ypatingojo šypsenų penktadienio. Galima užsiminti, kad penktadienį visi nuo ryto norės šypsotis.
 • Penktadienį, visi norintys, žaidžia šypsenų TV, fotografuojasi ir filmuojasi (pagal galimybes), būdami "televizoriuje" pasakoja, kas daro juos laimingais ir kada jie labiausiai nori šypsotis. Jei vaikai nedrasųs, pradėti galėtų auklėtojos ar mokytojos ir nuoširdžiai papasakoti, kada jos jaučiasi laimingiausios ir nori šypsotis. Taip pat galima į šią veiklą įtraukti ir tėvus ir pasiūlyti kartu su savo vaikais nusifotografuoti šypsenų ekrane.

Mes pasiruošėme štai tokį ekraną, kuris bus nuneštas į darželį ir tolimesnę puošybą perims vaikai:

o užsieniečiai šią idėją įgyvendimo taip:

 

2. Sugedęs telefonas naujoviškai (ypač tinka skeptiškiems paaugliams):

 • Tai žaidimas, kuris suteikia geros nuotaikos, juoko ir emocinio atsipalaidavimo;
 • Žaidimas tinkamas vyresniems nuo 10 iki 110 metų :) 
 • Sugalvoti žinutę, kurią galite perduoti 3-4 judesiais ar gestas. Kuo vaikai mažesni, tuo trumpesnė gestų seka turėtų būti; 
 • Žinutės pavyzdys "Dėmesio! Šiandien visi šypsosi"; "Šypsena ir gera širdis atveria visas duris" - žinutė gali būti ir nesusijusi su šypsenos tema, tiesiog užduoties pabaigoje galite pasakyti, kad su tokiomis geromis emocijomis šiandien minime Pasaulinę šypsenos dieną.
 • Mokytoja padalina mokinių grupę į dvi dalis 7-15 vaikų (idealu jei dalis stebėtų, dalis dalyvautų žaidime, o paskui būtų galima apsikeisti, bet jei norės dalyvauti tik drąsiausi mokiniai, o kiti liks stebėtojais - viskas gerai);
 • Visi stovi eilute veidu nusisukę nuo mokytojos;
 • Mokytoja pabaksnoja vienam mokiniui, kad atsisuktų, ir perduoda jam žinutę gestais, tuomet jis - pabaksnoja kitam, kad atsisuktų, ir perduoda savo suprastą žinutę, ir taip kol žinutė pasiekia paskutinį gavėją.
 • Tada aptariama, kokie dažni nesusipratimai vien dėl to, kad mes informaciją priimame savaip;
 • Šis video iš Sezono uždarymo konferencijos, kur šį žaidimą išbandė mūsų renginio dalyviai - pedagogai (žiūrėti nuo 01:20, paspaudus, nuoroda atsidarys naujame lange), galima pažiūrėti, kiek teigiamų emocijų jis sukelia;
 • o čia parinkome pačią skeptiškiausią paauglių grupę, kokią tik sugebėjome rasti  (greičiausiai tokių grupių yra ir mūsų klasėse), bet šis žaidimas abejingų patinka :)

Tikimės, kad jei nepanaudosite šių idėjų, tai kitaip paminėsite Tarptautinę šypsenos dieną, nes tai puiki proga praskaidrinti penktadienį, paieškoti linksmos, visus suartinančios veiklos prieš Tarptautinę Mokytojų dieną.

Pedagogas.lt