Virtuali ikimokyklinių įstaigų vaikų paroda ,,Smėlio eskizai 2023” | Pedagogas.lt

Virtuali ikimokyklinių įstaigų vaikų paroda ,,Smėlio eskizai 2023”

Naujienos

2023 m. spalio 27 d.

Virtuali ikimokyklinių įstaigų vaikų paroda ,,Smėlio eskizai 2023”

Dalintis

Image

Prieš planuodami naujus mokslo metų projektus, parodas, norime pasidžiaugti vasaros metu nuveiktais darbais.

Kauno Panemunės lopšelio - darželio dailės mokytoja Aurelija Grabauskienė ir logopedė Inga Antanaitienė kvietė Lietuvos ikimokyklinio ugdymo mokytojus ir jų ugdytinius vasarą įsitraukti į vaizduotės žaidimus pasitelkiant smėlį. Mokytojams tai puikiai pažįstama kūrybinė, atsipalaidavimo bei taktilinė priemonė vaikams.  

Vasaros metu, ikimokyklinėse įstaigose, ugdymas persikelia į lauką ir smėlis natūraliai įsilieja į vaikų kasdieninius žaidimus.  Tai priimtina gamtinė medžiaga vaikams žaisti ir kurti, nes turi atpalaiduojančias ir kūrybą išlaisvinančias savybes. Yra žinoma smėlio nauda ne tik kūrybiškumo lavinimui, bet ir smulkiosios motorikos stiprinimui, taktiliniam stimuliavimui, kalbos ugdymui. Be to, vaikams žaidžiant smėliu, ypač patinka galimybė akimirksniu viską keisti, perkurti ir patirti sėkmę. Todėl kūrybinis procesas žaidžiant yra geriausias mokymosi laikas, nes patiriama daug netikėtų atradimų, kurie suteikia naujų minčių, noro tyrinėti, atrasti ir išmokti. 

Suaugusiojo inicijuoti kūrybiniai žaidimai su smėliu atveria naujas galimybes pažvelgti į įprastą gamtinę  priemonę naujai ne tik pedagogui, bet ir ugdytiniui. Buvo siūloma naudoti didelio formato popieriaus lapus ir sausą smėlį. Kilnojant, sukiojant  popieriaus lapą išgauti smėlio dėmes, braukant,  barstant ir kitokiais veiksmais papildant, išryškinti pamatytas asociacijas, įvardinti jas.  Tikslas  - sužadinti vaizduotę ir išryškinti pamatytas asociacijas, įvardinti jas, patirti sensorinę stimuliaciją. 

Visą vasarą vaikai kartu su pedagogais žaidė, eksperimentavo, kūrė momentinius kūrybinius darbus su smėliu ir dalinosi jų fotografijomis respublikinėje virtualioje parodoje ,,Smėlio eskizai 2023”. Sulaukėme 60 dalyvių iš Lietuvos ugdymo įstaigų. Parodos dalyviai  įsitraukė į kūrybinį žaidimą su smėliu ir interpretavo kūrybos procesą  skirtingai. Pateiktose fotografijose matyti, jog  papildė darbus gamtine medžiaga, atrado šešėlių žaismą, taip sukurdami netikėtumo įspūdį. Kai kurie  dalyviai  akcentavo kūrybinį  procesą, pabrėždami sensorinę bei emocinę patirtį, kiti- rezultatą, kur apjungė įvairiapusę patirtį - nuo  proceso iki  estetinio išgyvenimo.  

Šiose patirtyse buvo svarbu, kad pedagogas provokuotų vaikų naujus atradimus, skatintų smalsumą, pasitikėtų vaiko vaizduote bei leistųsi jos vedamam. 


Aurelija Grabauskienė,  dailės mokytoja  metodininkė

Inga Antanaitienė, logopedė  metodininkė

Kauno Panemunės lopšelis - darželis

Kiti mokymai