STEAM atspindžiai tradicinio šiaudų sodo technikoje | Pedagogas.lt

STEAM atspindžiai tradicinio šiaudų sodo technikoje

Geroji patirtis

2020 m. gruodžio 07 d.

STEAM atspindžiai tradicinio šiaudų sodo technikoje

Dalintis

Image

Gražiausių žiemos švenčių laukimo laikotarpiu norisi pasidžiaugti, kad vis labiau įsisiūbuoja susidomėjimas etnokultūra, tautinio paveldo technologijomis, šiandienėje aplinkoje naujai atrandamos tradicinio žemdirbiško gyvenimo būdo prasmės. Vis daugiau žmonių ieško etnokultūros  natūralaus, svaraus įsiliejimo į modernią XXI a. žmogaus būtį. Tačiau šalia šio gražaus ir labai prasmingo judėjimo aidi ir nuostatos, kad visa tai atgyvena, pritinkanti tik praeičiai. Ieškodama tarp šių priešpriešų aukso viduriuko, kviečiu glaustai panagrinėti vieną etnokultūros atvejį, labai tinkantį šiuo prieššventiniu metu, iš šiuolaikinių ugdymo taškų – STEAM, programavimo bei visada aktualiu socialiniu emociniu aspektu.

Saulės sugrįžtuvių laukimo (advento) metu reikėdavo nudirbti daugybę darbų, jei norėjai ramia širdimi pasitikti šį įstabų metą, žiemos švenčių laikotarpiu atsipūsti nuo darbų virtinės, pasidžiaugti šeima ir bendryste. Vienas prieššventinių darbų – malonus, iš pažiūros lengvas, tačiau labai reikšmingas – sodų rišimas. Jis daromas lygiagrečiai su šiaudinių žaisliukų gamyba eglutės puošimui. Tai būdavo puiki dovana svarbių kalendorinių ir šeimos švenčių metu, saulės šviesą spinduliuojanti namų puošmena. Tautodailininkės, rišančios sodus, džiaugiasi šio daug kantrybės reikalaujančio kūrybinio proceso poveikiu – ramina mintis, harmonizuoja jausmus. Drįstu manyti, kad jos kukliai nutyli apie savo STEAM bei programavimo be kompiuterio sugebėjimus, perimtus iš talentingų ir išradingų, nors ir mokslų neišėjusių protėvių.

Tad kas bendro tarp tradicinio šiaudų sodo, atkeliavusio iš gilios praeities, ir šiandieninių aktualijų? Paieškokime. Jei kalbėtume apie STEAM sudėtinę dalį (gamtos mokslus), tai nenustebins botanikos žinios apie augalų rūšis (tuo tarpu ir javų), augalų dalių ir jų struktūros išmanymas, pritaikymas bei žinios apie tinkamą šiaudelių paruošimą vasaros laikui. Tačiau pažvelkime į šiaudų sodo fizikinę prasmę – kaupia ir išdalina kosminę energiją! Papildomi energijos kiekiai, tikriausiai, visiems būtų neprošal? 

Matematika tiktų siekiant apibrėžti, kas yra tas tradicinis šiaudų sodas. Tai dvi keturbriaunės piramidės, kurių pagrindai sutampa. Žvelgiant į šiuolaikinius įspūdingus šiaudų sodus, akivaizdu, kad vienos erdvinio geometrinio kūno sąvokos jau per maža. Tačiau nuo seno reikšmingos buvo ir kitos matematinės sąvokos: atkarpa, trikampis, keturkampis, šešiakampis, briauna, viršūnė, kampas, pagrindas, išklotinė, siaurėja, platėja, centimetras, storas, plonas, trumpas, ilgas ir pan. Pažvelgus giliau į matematikos mokslą, šiaudų sode galime rasti kuo puikiausią grafo – kaip dviejų aibių – viršūnių ir briaunų rinkinio vizualizaciją, pritaikytą gyvenimui (klausiantiems, kam reikia tos matematikos). 

Technologijoms atstovautų programavimo be kompiuterio (supratingai atsižvelkime į šiaudinių sodų atsiradimo laikus) sritis. Čia grafo sąvoka apima plokštumą ir erdvę. Aptariamu programavimo be kompiuterio atveju, užduotis labai aiški ir praktiška: surasti trumpiausią kelią iš šiaudų modeliuojamam 3D kūriniui surišti todėl, kad tai užtruktų kuo trumpiau ir rečiau reiktų kartoti tame pačiame šiaudelyje kaišomą siūlą. Nes bet kokiu atveju šis darbas yra imlus laikui ir reikalaujantis didelio atsargumo. 

Inžinerijos žinios taip pat labai reikalingos, norint iš trapių šiaudų sukonstruoti tvirtą, kartais – įspūdingų matmenų, kelis dešimtmečius atlaikantį inžinerinį statinį (rišinį). Priskirčiau jį kitų inžinerinių sričių kategorijai. Kodėl? Juk svarbu išmanyti medžiagos, su kuria dirbi, savybes. Nagrinėjamu atveju: ar šiaudas stangrus, trapus, tvirtas, elastingas ar skylantis, ir kuriomis kryptimis skylantis. Labai svarbios ir šiaudelius jungiančiojo siūlo savybės (stiprus, tvirtas, silpnas, storas, plonas, pluoštas), nes labai apmaudu ir sudėtinga pataisyti, jei įsibėgėjus rišti kurioje nors vietoje jungtis neatlaiko ir darbas pradeda irti. Reikia išmanyti ir tvirtinimo siūlu būdus: verti, surišti (šiandieniniams pradinukams tai išties nemenkas iššūkis), apsukti ar apvynioti. Sukurta konstrukcija bus kreiva ir pakritusi, jei visų horizontalių, įstrižų ir vertikalių, centrinių ar išorinių jungčių nesutvirtinsime  smilgomis ar šiaudų stiebo viršūnėmis be varpų tarsi armatūra, sutvirtinančia mūrą. Štai taip užbaigtas šiaudų sodas bus griežtų, taisyklingų formų. Savo dalių simetrišku pasikartojimu lyg muzikos ritmais, besikeičiančiais sukantis sodui, teigiamai veiks emocinę jauseną.  

Kaip matome, atsiranda ryšys su kitais menais, nes šiaudų sodas, turintis savą šiaudo paruošimo technologiją ir sodo rišimo algoritmą, yra paprotinės tautos dailės kūrinys. Tad visą STEAM veiklų rinkinį papildo dar ir šiaudų sodo socialinis emocinis aspektas, reikšmingas ir praeityje ir dabartyje. Jis išreikštas per vis labiau slopstančias tradicijas, liudijančias protėvių puikų psichologinį žmogaus vidinio gyvenimo išmanymą, siekiančio neįkyriai, per apeigas nuimti ar sumažinti rutinos emocinį slėgį, nubrėžti tinkamo socialinio elgesio bendruomenėje ribas. Todėl piršliai artistiškų ginčų bei pokštų su vestuvinės puotos užstalę užėmusiais persirengėliais metu, siekia jaunavedžiams, kaip kelią į šeiminę laimę, išpirkti sodą. Jis dovanojamas linkint gerovės šeimai, namams, naujagimiui. Pagerbia žmogaus gimimą, virsmą, senatvę, pažymi kalendorines šventes. Žiemos saulėgrįžos laukimo metu aidi adventinėje dainoje „Oi sodai sodai“. Tikiu, kad tai dar ne visos šiaudų sodo prasmės, kasdienybėje ir per šventes įgalinančios žvilgsnį ir mintis kilstelėt aukštyn tiek žmones senų senovėje, tiek šiuolaikiniame pasaulyje.

Galbūt laukiant artėjančių švenčių, šiemet Jūsų namus papuoš ne tik puošnus advento vainikas, bet ir spindintis šiaudų sodas? O jei taip nutiks, galbūt aplankys ir mintys, kad esame vieni su kitais susieti ne tik čia ir dabar, bet ir beribėje laiko tėkmėje. Gražių, ramių, viltis pildančių artėjančių žiemos švenčių!

Rita Vaitiekauskienė,
edukologijos magistrė,
Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos 
pradinių klasių mokytoja,
LTS Panevėžio bendrijos 
Rokiškio skyriaus tautodailininkė

Kiti mokymai